December közepén négy napot Rigában töltöttem egy projekt találkozó kapcsán. Nagyon örültem a lehetőségnek, ugyanis ide nem valószínű, hogy kirándulás céljából eljönnénk. Egyértelműen érezhető volt az oroszok közelsége (sőt ittléte, ugyanis a lakosság kb. 40%-a orosz). Egy szórakozóhelyen szóba elegyedtem egy-két helyivel, és meglepődtek, hogy hogyan lehet az, hogy nem beszélek oroszul. Sajnos olyan is volt, aki még soha az életben nem hallott Magyarországról.
Emellett viszont elnézegetve az épületeket, néha olyan érzésem volt, mintha Németországban lennék. Riga a XIII. században a Hanza Szövetség tagja lett, és igazi kereskedő városként működött. Ennek hatása pedig a mai napig érezhető.
Megérkezésünk estéjén nekiindultunk, hogy együnk valami igazán lettet a karácsonyi vásárban. Először kipróbáltuk a tradicionális lett italt, a balzsamot. Két fajtája létezik: az erősebb, 45%-os, valamint a gyengébb, feketeribizli ízű, ami "csak" 30%-os alkoholtartalmú. Szokták inni felesként, naranccsal kísérve, de "hot balsam"-ként is, ami a forralt borhoz hasonló, narancsos-fahéjas ital.
Sokáig keringtünk, amíg végre találtunk egy zárt helyet, ahol valamit vacsorázhatunk. Végül a képen szereplő helyre tértünk be, ahol a képen ugyan nem látszik, de még egy tábortűz is égett.
Kétféle ételt próbáltunk ki, igazság szerint ezek nagyon hasonlóak voltak a magyar ételekhez. Ketten egy lepcsánka-szerű "burgonyapalacsintát" próbáltak ki, míg ketten a "Karácsonyi kolbászt" ettünk párolt káposztával. Mellé ittunk egy kis "Karácsonyi sört" és hot balsamot. Persze amikor másnap egy helyi lánnyal beszéltünk, kiderült, hogy nincsen semmiféle "karácsonyi" kolbász vagy sör, ez csak egy jól működő marketing fogás volt. Ettől függetlenül nagyon finomak voltak, és nagyon jól éreztük magunkat. Végülis csak ez számít. (Csak azt nem értettem, hogy a kolbászhoz és a káposztához miért is adtak ketchupot? )
Második nap este már a helyi szervezők vitték el az egész csapatot a Art Museum Riga Bourse éttermébe. Az épületet nemrég újították fel, és az étterem egyenlőre nem nyitott a nagyközönség felé, csak egy-egy eseményre lehet kibérelni.
Welcome drinkként egy forralt fehérbort kaptunk, majd következett a 4 fogásos menü:
Első fogásként egy könnyű salátát kaptunk kék sajttal, céklával és pisztáciával. Majd ezt követte a gesztenyeleves, amit amikor kihoztak, azt gondoltuk, hogy biztos az ételek közötti innivalót kapjuk meg, ugyanis egy feleses pohárban érkezett. Igazság szerint nekem annyira nem ízlett, nem volt se édes, se sós, mintha valamit kifelejtettek volna belőle.
Főfogásként egy sertés és egy halas étel között lehetett választani. Annyira nem vagyok oda a tengeri dolgokért, de ha már ott voltam, csak ne sertést egyek, azt itthon is tudok. Szóval a lepényhalba tekert lazac felfújtat választottam karamellizált póréhagymával, és vaníliás krumplipürével. Egészen az első falatig féltem tőle, de a félelmem alaptalan volt. A lazac volt a domináns, nem volt az a tipikus hal íze, amit annyira nem szeretek. Összességében egy könnyed, letisztult ízvilágú étel volt. Szívesen elkészíteném itthon is, ha tudnám, hogyan kell.
Desszertként pedig egy nagyon finom, mézeskalácsos, áfonyás tiramisut szolgáltak fel, amiről sajnos mire eszünkbe jutott, hogy lefotózzuk, már csak egy falat volt (de addig forgattuk, míg egy 'jobb, mint a semmi' fotó nem készült). Egyébként ez adta az ötletet a karácsonyi sütinkhez is (mézeskalácsos-rumos-meggyes tiramisu készült itthon).
A hab a tortán ezen a kiruccanáson az volt, hogy a szállodába bejelentkezéskor kaptunk egy kis csomagot, amiben volt egy lett szakácskönyv is. Ennek örültem a legjobban, néhány érdekességet ha lesz időm, biztosan letesztelek.
Na akkor az előző bejegyzésemmel máris ellentmondásba kerültem, Jamie szakácskönyve csak a második szakácskönyvem! :)
A jobb minőségű képeket Timcsi kolléganőmtől kölcsönöztem, ezúton is köszi! :)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése