Pénteken bekeveredtem az Alexandrába, pontosabban ott is az alagsorba, ahol a sérült könyveket árulják. Megint sikerült bevásárolni. Találtam néhány nagyon jó szakácskönyvet, többek között az egyik Jamie-s szakácskönyvet is meg lehetett volna venni angolul fél áron. Végül a képen látható szakácskönyv pottyant a kosaramba; így két legyet ütök egy csapásra: főzhetek, és közben még az angolomat is fejleszthetem. Egyébként nagyon jó kis receptek vannak benne, könnyűek és általában gyorsan elkészíthetők, bár a leírásokat azért nem vitték túlzásba.
2012. január 29., vasárnap
2012. január 28., szombat
Tejszínes káposztás penne
Délelőtt nem volt kedvünk lemenni bevásárolni, ezért a szombati ebédet meg kellett oldani a hűtő tartalmából. Mivel a tegnapi este elég hosszúra sikerült, csak egy gyorsan összedobható ételhez volt energiám, ez lett a tejszínes káposztás penne.
Hozzávalók (2 személyre):
fél csomag tészta
1 fej vöröshagyma
2-3 gerezd fokhagyma
néhány szelet füstölt tarja
fél csomag Eisberg káposzta és répa mix (csak mert volt a hűtőben)
3-4 dl tejszín
só, bors, delikát
petrezselyem zöld
A hagymát felkockáztam, és olajon megdinsztoltam. Míg a hagyma pirult, felszeleteltem a füstölt tarját is, és hozzáadtam, ez után a fokhagymát is. Közben a tésztát is feltettem főni. Miután kb. 10 percig sütöttem, hozzáadtam a káposztát és a répát is, fűszereztem, majd lefedtem, és kb. negyed órát hagytam puhulni. . Ezután hozzáöntöttem a tejszínt, és néhány perc alatt összeforraltam. Összeforgattam a tésztával és a szárított petrezselyem zölddel. Tudom, hogy friss kellett volna, dehát az nem volt otthon.
A káposzta eredetileg nem volt betervezve, de ha nem használtam volna fel, több napot már nem bírt volna ki a hűtőben, úgyhogy kezdeni kellett vele valamit. De bevált, nekem nagyon ízlett! (és másnapos gyomorra is jó :) )
Újabb fűszerszállítmány érkezett
Decemberben a vaníliarudak mellé egy 30%-os kupont is kaptam a fuszerboltom.hu oldalra, amit persze nem lehetett kihagyni, így múlt hét végén egy halom fűszerrel lettem gazdagabb, amiket végre kipróbálhatok. Hát nem csodaszépek? :) Na jó, ebből csak az alsó három sor az enyém.
Ui: A görögszénamag vajon mire való?
Ui: A görögszénamag vajon mire való?
2012. január 15., vasárnap
Tárkonyos csirkeraguleves cipóban
Korábban a tárkonyos ragulevest évekig az olyan különleges ételek közé soroltam, amit csak étteremben lehet enni, mert olyan bonyolult lehet az elkészítése. Míg egyszercsak úgy döntöttem, hogy miért is ne próbálnám azért meg? Mint kiderült, nagyon egyszerű az egész.
Hozzávalók (ebből egy kb. 5 literes fazéknyi lett, szóval egész héten ez lesz a menü :)):
1 fej hagyma
2-3 gerezd fokhagyma
3 szál sárgarépa
2 szál petrezselyem és zöldje
20 dkg gomba
kb. 15 dkg. zöldborsó
csirkeaprólék (nálam most kb. 20 dkg máj és szív, 4 szárny és egy fél csontos mell volt)
só, bors, tárkony
citromlé
2 tojás
liszt
2 dl tejszín
levescipó (amit az újkerti kispiacon az egyik pékségben megrendelésre hoznak, de szerintem Tescoban és Coraban is lehet kapni)
Először is előkészítettem mindent: Megtisztítottam a húst, és a mellet apró darabokra vágtam, a szárnyat három részre. A hagymát apróra vágtam, a sárgarépát, petrezselymet, gombát is szeleteltem.
A hagymát egy kis olajon pirítottam, majd beledobtam a húsdarabokat. Néhány perc után hozzáadtam a répát és a petrezselymet, majd a gombát is. Eztán felöntöttem vízzel. Miután felfőtt, sóztam, borsoztam. Kb. 20 perccel azelőtt, hogy kész lenne, beledobtam a zöldborsót is. A tojást és a lisztet összekevertem, és kb. 15 perccel azelőtt, hogy kész lenne, beleszaggattam a levesbe. Miután a galuska is megfőtt, a tejszínt beleöntöttem a levesbe, és felfőztem. A végén citromlevet adtam még hozzá.
A cipóknak levágtam a tetejét, és mivel ezeknek a héja elég vékony volt, nem szedtem ki a belét, hanem csak az oldalához nyomkodtam. A sütőben megpirítottam őket.
Egy apró tanulságot azért a végén még hozzáfűznék: a forró cipóba még szintén forrón szedtük a levest, szóval nagyon meleg volt, viszont a cipó elég hamar kezdett átázni, ezért gyorsan kellett enni. Tehát nem árt, ha a leves kicsit hűl, mielőtt esszük, hogy élvezhetőbb legyen.
2012. január 8., vasárnap
Sütőtökleves másképp
A klasszikus sütőtöklevest gondolom már mindenki ismeri, sőt talán egy kicsit már unja is. Hát én is így vagyok ezzel, dehát a szekrényben lévő sütőtökkel csak kellett kezdeni valamit, így elkezdtem nézelődni a neten. Végül Chili & Vanília oldalán találtam egy verziót, ami egészen szimpatikus volt, így abban az irányban indultam el.
Hozzávalók:
1 kilónyi sütőtök (már mag nélkül)
1 alma
1 krumpli
fél fej vöröshagyma
2 gerezd fokhagyma
2-3 evőkanál méz
rozmaring, gyömbér, só, bors, őrölt chili
5 dkg vaj
egy leveskocka
Első lépésként a sütőtököt betettem a sütőbe sülni. Meghámoztam és kockára vágtam a krumplit és az almát, előkészítettem a hagymát is. Amikor a sütőtöknek már csak kb. 15 perc híja volt, elkezdtem elkészíteni a levest. Megolvasztottam a vajat, és beledobtam az apróra vágott vöröshagymát és a fokhagyma gerezdeket. Miután pirult néhány percet, rádobtam a krumplit és az almát is. Újabb néhány perc után hozzáadtam a mézet, majd a rozmaringot és egy csipet chilit. Felöntöttem 1 liter vízzel, és hagytam főni.
Ebből az alap állapotból kiindulva szerintem még sós vagy édes levest is lehet készíteni belőle. Én most a sós mellett döntöttem. Miután felfőtt, beledobtam a leveskockát. A megsült tököt szintén kockára vágtam. Mikor már majdnem megfőtt a krumpli és az alma, a tököt is hozzáadtam, sóztam borsoztam, gyömbéreztem. Amikor összefőttek az ízek, az egészet összeturmixoltam. Az első gondolatom az volt, hogy teszek bele még tejszínt is, de megkóstoltam, és a zöldségek így is eléggé besűrítették, egyáltalán nem hiányzott belőle.
Házi kenyérlángos utánzat réteslapból
Ez lesz az első recept, amit kimondottan kérésre írok le, sajnos még csak fotót sem tudok csatolni mellé. Tegnap este feljött néhány barátom, nekik készítettem el a címben szereplő nasit. Ha valaki tud valami jobb nevet, örömmel fogadom! :) Sütéssel együtt kb. fél óra alatt megvan, és mindenkinek nagyon ízlett, aki eddig evett belőle. Az ötlet Zsuzsi kolleginámtól van.
Hozzávalók:
1 csomag réteslap (6 lap)
20 dkg bacon
6 virsli (nem kötelező)
1 fej hagyma (lehetőleg lila)
3-4 gerezd fokhagyma
2 tejföl
kicsi Rama
15-20 dkg sajt
Hozzávalók:
1 csomag réteslap (6 lap)
20 dkg bacon
6 virsli (nem kötelező)
1 fej hagyma (lehetőleg lila)
3-4 gerezd fokhagyma
2 tejföl
kicsi Rama
15-20 dkg sajt
Először is a bacont kockára vágtam és serpenyőben feltettem sütni mindenféle zsíradék nélkül. Közben a hagymát is felkockáztam. Mikor megsült a bacon, kiszedtem, és ugyanabban a serpenyőben megpirítottam a hagymát és a virslit is. (Ha sietünk, szerintem lehet a hármat egyszerre is)
Ezalatt réteslapokat kiterítettem, és először olvasztott Ramaval kentem meg. Tanulság, hogy a réteslapot csak közvetlenül akkor terítsd ki, amikor már kened is, különben nagyon hamar kiszárad és töredezik. Hát nálam ez nem így történt, 5-10 percet állt a tészta, ugyanis először teljesen mást akartam készíteni. A terv az volt, hogy virslit tekerek a tejföllel megkent és sajttal megszórt réteslapba, de a próba verziónál szanaszét tört az egész tészta, úgyhogy újra kellett tervezni.
Szóval miután minden lapot megkentem margarinnal, fogtam a sütő rácsát, és sütőpapírt tettem rá. A sütőpapírra tettem az első margarinnal megkent réteslapot, és vékonyan megkentem fokhagymás tejföllel is, majd reszelt sajtot szórtam rá. 3 lapot tettem így egymásra. A felső lapra került az összes tejföl, ami a kenegetés után egy pohárból még megmaradt.
A bacon, hagyma és virsli felét egyenletesen szétszórtam a tésztán, és még egy jó nagy adag sajtot reszeltem rá. 10-15 perc a sütőben, és már kész is. Még melegen falatnyi darabokra vágtam, és kezdtem a másik 3 réteslapot összerakni. A fenti mennyiségekből pontosan két lapnyi jön ki.
Ugyanezt ősszel leveles tésztából készítettem, ott arra kell figyelni, hogy a bacont, miután kisült, le kell csepegtetni, különben nagyon zsíros lesz.
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)